Şehiriçi Nakliyat

Şehiriçi Nakliyat

Şehiriçi nakliyat, bulunulan şehirden yine o şehrin başka bir yerine, ticari kamyonetlerle yapılan, her türlü eşya ve ürünün taşıması yapılabilen nakliye işlemidir. Günümüzde maalesef ki bu işin ehli olmayan, bu iş hakkında önceden eğitim almamış, nakliye işiyle alakası olmayan, sadece ikinci el eşya alım satımı yapan, küçük bir kamyoneti bulunan kişiler ve isimlerini daha çok kitleye duyurmak isteyen büyük lojistik firmaları da şehir içi nakliyat yapmakta ve kendilerini şehir içi nakliyat hizmeti veren yerler olarak tanıtmaktadır. Lojistik firmalarının ve hafif ticari kamyonete sahip olan herkesin şehir içi nakliyat hizmeti vermeye yetkisi yoktur.

Şehiriçi Nakliyat

Bir firmanın şehiriçi nakliyat yapabilmesi için gerekli olan izinleri ve belgeleri alması gerekmektedir. Bu belgelerin arasında kesinlikle alınması zorunlu ve gerekli olan belge K yetkili belgelerinden olan K3 belgesidir. K yetkili belgeleri; Yurt içinde eşya taşımacılığı yapacak olan gerçek ve tüzel kişi ve kurumlara verilmektedir. Taşıma yapılacak şekle göre K1, K2, K3 olarak türlere ayrılmaktadır. K3 belgesi; ticari bir amaç dahilinde ev, ofis ve büro eşyası taşıması yapacak olan gerçek ya da tüzel kişi ve kurumlar tarafından alınması gereken belge olduğundan dolayı şehir içi nakliyat yapacak olanlar K3 belgesi almalıdır. K3 belgesi almak için istenen belgeleri alarak başvuru yapılmalıdır. Vekaletname, vergi levhası, başvuru dilekçe ve taahhütnamesi, ticaret odası faaliyet belgeleri bu belgelerden bazılarıdır. K3 belgesinin ücreti ise 9.685 liradır. Ayrıca K3 belgesi almak isteyen kişi ve kurumların vergi yükümlülüğü olması, ticaret ve aynı zamanda esnaf odalarına kayıtlı bulunması, en az 5.000 lira tazminat bulundurması, belge hangi taşıt için alınacaksa o taşıtın 20 yaşından küçük olması ve 45 ton taşıyabilmesi gerekmektedir.

Şehiriçi Nakliyat

Şehiriçi nakliyat hizmeti veren kurumlar ya da büyük lojistik firmaları kendi işlerinin büyüklüğünden ve öneminden dolayı şehir içi nakliyata kendi işleri kadar önem vermezler. Şehir içi nakliyat yaptıkları takdirde de bunu kendi işleri kadar önemsemeyeceğinden dolayı kaliteli bir hizmet elde edilmez. Şehir içi nakliyatının sorunsuz ve kaliteli bir şekilde yapılması için şehirler arası nakliyat kurumları ya da lojistik firmaları yerine şehir içi nakliyat hizmeti veren kurumlar tercih edilmelidir. Taşıma ve nakliye işleri sadece şehirler arası değil şehir içinde de fazlasıyla gerçekleştiğinden dolayı şehir içi nakliyat hizmeti veren yerlerin önemi artmıştır.